23 Mart 2015 Pazartesi

Temiz Beslenenler için Waffle

EAT-CLEAN WAFFLE

IMG_2137
Bu waffle’a baktığınızda sağlıklı beslenirken ve diyet yaparken bunu asla yiyemeyeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Beyaz un, şeker, yağ, çikolata gibi yemek istemediğimiz hiçbir şey yok bu waffle’da.  Her birinin yerine geçebilecek harika alternatifler varken neden daha sağlıklı olanı tercih etmeyelim ki? Üstelik tadı da gayet lezzetli. Tamam üzerinde ki sos bir Nutella değil ama hafif bir çikolata sosu lezzetini aratmıyor kesinlikle.
Ayrıca Nutella’nın yerine ne koyabilirsiniz ki?
Glutensiz beslenenlere hatta Karatay beslenme modelini örnek alanlara da gayet uygun.  Farklı bir versiyonu olarak,  tuzlusunu hazırladığım waffle tarifime buradan ulaşabilirsiniz.
Sevgiyle kalın,IMG_2146

Malzemeler (1 adet waffle için)
  • 1 adet yumurta
  • 1 1/2 çorba kaşığı nohut unu
  • 2-3 çorba kaşığı süt
  • 1 çay kaşığının ucuyla karbonat
Sosu için
  • 1 adet olgun muz yada donmuş muz
  • 1 adet hurma
  • 1 çorba kaşığı kakao
  • 2 çorba kaşığı süt

Waffle için gerekli  süt miktarı kıvama göre değişebilir. Bu nedenle akışkan, ancak çok sulu bir kıvam olmayacak şekilde 2 ya da 3 çorba kaşığı süt ile  diğer malzemeleri karıştırın ve hafifçe yağlanmış kızgın waffle makinasına dökerek waffle’ınızı pişirin.
Sosu içinde bir blender içerisine tüm malzemeleri ekleyin ve çikolata sosu kıvamını verinceye kadar çekin. Tadına bakarak hurma ve kakao miktarında değişiklik yapabilirsiniz.  Waffle’ınızı sos ve taze meyvelerle süsleyerek servis edebilirsiniz.
Afiyet olsun.

2 yorum:

waffle kaç kalori dedi ki...

Yazdıklarınıza ek olarak akılda bulundurulması gereken bir noktayı eklemek isterim. 1 adet orta boy waffle ortalama 270 kaloridir.

Muhteşem günler! :)

kitchenart-ist.com dedi ki...

Zannediyorum beyaz un ve tereyağıyla hazırlanan ve üzerine çikolata sosu eklenen bir waffle kalorisini belirttiğiniz.
Hazırladığım waffle'ın kalorisini hesaplamamakla birlikte standart bir waffle tarifinden farklı olduğunun ve temiz beslenme prensibine uygun malzemelerle ve elbette ki porsiyon hesabı gözetilerek tüketildiğinde günlük kalori ihtiyacının çok yüksek bir kısmını kapsayacağını sanmıyorum.
Belirttiğim malzemeleri ve ölçülerini göz önüne alarak bu waffle için de bir kalori hesabı yaparsanız çok sevinirim.

Size de muhteşem günler:)