1 Mart 2015 Pazar

İnci Tadında Tarifiyle Balkabaklı Börek

Pumpkin Strudel

asa

 

awa

Hani bir şarkı vardır ya Candan Erçetin’in “Kul kurar, kader gülermiş”. İçimden bu şarkıyı  mırıldanarak hazırladım bu balkabaklı böreği.

Hikaye neresinden bakarsanız içinizi burkacak. Dilerseniz okumadan direk tarife tıklayabilir  ya da bu böreğe neden böylesine bir anlam yüklediğimi okuyabilirsiniz.

Tarif, bana dostluk bağı için mesafelerin hiç önemli olmadığını hatırlatan kıymetli dostum İnci’den… Onun için çok derin anlamlar taşıyan bu böreğin (ya da onun tabiriyle pide) tam hikayesini onun güzel anlatımıyla buradan okuyabilirsiniz. Benim için duygusal olan kısmıysa birkaç hafta önce, İnci’nin biricik rahmetli anneannesinden yadigar bu tarifi benimle paylaşmış olması ve tarif bana ulaşır ulaşmaz o günlerde rahatsız olan anneannem için hazırlayıp ona tattırmak için heyecanlanmamdı. Bir anneanneden yadigar bu böreği bir başka anneanne tadacaktı; ama planladığım gibi olmadı. Geçen hafta anneannemi  sonsuzluğa  uğurladım. Böreği yapıp ona yediremeden uçup gitti bir tanem.

Canım anneannem, matruşkalara benzetirdi bizi. Anneannem, annem, ben ve kızım…Hepimiz bir bütünün parçalarıydık onun için. Onun anısı için hazırladım bu böreği bugün. Kızım, annem ve ben tattık onun yerine ve çok beğendik. Sevgili İnci’nin anneannesini ve benim canım anneannemi rahmetle anıyorum.

Tarif   ve detaylı anlatım için sevgili İnci’nin bloğuna buradan ulaşabilirsiniz. Kendisine bu sade ama zengin, bir o kadar da lezzetli tarif için çok teşekkür ederim.

Sevgiyle kalın.

IMG_1834

4 yorum:

Adsız dedi ki...

Gözlerim doldu okurken��hepimiz Matruşka gibiyiz aslında çok güzel teşbih ..hayata veda edenlerden sonra biraz soğuk biraz Issız hissediyor insan yeryüzünde kendini ..ve geçen zamanın geri dönmeyeceğini o eski hep beraber gülümsediğimiz günlere Dönme imkanınız olmadığını daha soğuk farkediyoruz...bahara ironik biçimde yakışan bir hüzün doluyor Güneşle içimize ...

Beyza Yücel dedi ki...

Çok teşekkür ederim bu içten yorumunuz için. Hem instagram'da hem de burada yazmanız ne mutlu etti beni bir bilseniz.Blog ilk göz ağrım nede olsa.
Özlemek acı gelen ama zaman bunu tatlı bir hasrete çevirecek bir gün ve nasılsa kavuşacağız sevdiklerimize öyle değil mi?
sevgiyle kalın güzel yürekli insan.

Adsız dedi ki...

içimden bi his demişti okuma diye,dayanamadım..çok uzun zaman önceye gittim ama acım hala o kadar taze ki annaneciğim biriciğim..hala çok çok özlüyorum..mekanları cennet olsun tüm annanelerin ve dedelerin

kitchenart-ist dedi ki...

Amin, sonsuzluğa uğurladığımız tüm sevdiklerimizin mekanı cennet olsun...
İsimsiz bir yorum göründüğü için isminizle hitap edemedim. Bilmek isterim benimle aynı hisleri paylaşıp,anneanne hasreti çeken kişinin kim olduğunu...