13 Mayıs 2013 Pazartesi

Focaccia

FOCACCIA


IMG_7800
tarif http://www.italianfoodforever.com ‘dan uyarlanmıştır.
Grissini'den sonra yine bir İtalyan klasiğiyle devam edelim. En basit şekilde tarif etmemiz gerekirse Focaccia genellikle dikdörtgen şeklinde üzeri  olmazsa olmazı sızma zeytinyağı ve deniz tuzunun yanısıra, taze ve kuru baharatlar, sarımsak, kurutulmuş veya taze domates vs. gibi malzemelerle çeşitlendirilebilen düz formda bir ekmek çeşididir. Hamur yapısı pizza hamuruna çok benzer. Temel hamuru yüksek miktarda glutenli un,maya, tuz ve zeytinyağından oluşur.  Olduğu gibi yenilebildiği gibi, extra malzeme ilave etmeden sandiç yapmak için de kullanılabilir. İtalya'da tren istasyonları, marketler, vs… gibi yerlede dikdörtgen şeklinde kesilip, taze taze paketlenmiş,  çeşit çeşit focaccialar satılır. Kahvaltı ekmeği olarak da düşünebileceğimiz bu ekmekler İtalya seyahatinde bizim kurtarıcımızdı. Çocukla seyahat edenler,  pratik ve çocukların damak tadına uyacak yiyeceklerin önemini bilirler.  Zeyno'nun İtalya gezimizde favorisi domatesli, fesleğenli focacciasını eline  alıp camdan dışarıyı seyrederek tren gezisinin keyfini çıkarmakti. İtalya'dan bu kadar söz etmişken; tarifi, geçen yaz çıktığımız trenle italya'nın keşfi seyahatimizden birkaç fotoğrafla süslüyor ve bir müddet sonra paylaşacağım seyahat bloğum travelart-ist'e göz kırpıyorum.

Sevgilerle,
IMG_7799
Malzemeler
 
5 cup beyazlatılmamış un*
2 cay kasıgı aktıf kuru maya
2-3 corba sızma zeytinyagı
1 cay kasıgı tuz
2 cup ılık su
* beyazlatılmıs unu bulamadığım için, yarı yarıya beyaz un ve tam buğday ununu karıştırdım.

Üzeri için:
Çeri domates
Taze feslegen yaprakları
Sızma zeytin yagı
Deniz tuzu
Unu, zeytinyağını, mayayı ve tuzu büyük bir kap içerisine alın ve karıştırın. Suyun yarısını ekleyin ve karıştırın. Hamur biraraya gelip, toparlanıncaya kadar suyun geri kalanını ilave edin. Hafiçe unlanmış bir tezgah üzerinde hamurunuzu yaklaşık 5 dakika boyunca esnek ve yumuşak bir hamur haline gelinceye kadar yoğurun. Zeytinyağıyla yağlanmış büyük bir kase içerisine aldığınız hamurun kenarlarını yağlayın ve üzerini streç filmle sıkıca kapatıp, mayalanması ve 2 katına çıkması  için ılık bir ortamda yaklaşık 1-1.5 saat bekletin. Hamurun mayalanma süresi ortam sıcaklığına bağlı olarak değişir. Büyük ve dikdörtgen bir foccacia yapmak için fırın tepsinize yağlı kağıt serin ve zeytinyağıyla hafifçe yağlayın ve un serpin.
Kabarıp iki katına çıkmış olan hamurunuzu tekrar yoğurun ve üzerini kapatarak yaklaşık 20-30 dakika daha bekletin. İstenen kıvama gelmiş olan hamurunuzu parmaklarınızla bastırıp, minik gamzeler oluşturarak fırın tepsinize yayın. Uzerine biraz sızma zeytinyağı,ceri domates,
kuru feslegen ve deniz tuzu serperek 15 dakika daha bekletin. Süre sonunda 200 c 'de önceden ısıtılmıs fırında kızarana kadar 20-25 dakika pişirin. Fırından çıkıp ılıkdıkdan sonra taze fesleğen yapraklarıyla servis edebilirsiniz.
IMG_0666IMG_5748
IMG_1055

Hiç yorum yok: